Gaz-ELEK, ul. Klonowa 7, Kokoszkowy, 83-200 Starogard Gdański

ZADZWOŃ!

pon. - pt. 8:00 - 16:00 504-271-731, 796-444-339

Najczęściej zadawane pytania

Oto zestaw najczęstszych pytań dotyczących chiptuningu zadawanych przez naszych klientów.

P?

Czy chiptuning szkodzi silnikowi?

O.

Chiptuning wykorzystuje rezerwy silnika, które producent pozostawił. Każda rzecz ma swój zakres zastosowania i chiptuning nie szkodzi autu dopóki jest ono wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem , natomiast trzeba pamiętać o należytym serwisowaniu silnika (regularne przeglądy, stosowanie dobrego oleju).

P?

Chiptuning – czy warto?

O.

Dobrze zrobiony chiptuning sporą część swojej większej mocy i momentu bierze zwyczajnie ze zwiększania sprawności silnika, przez co jest zauważalnie mniejsze zużycie paliwa przy tym samym stylu jazdy. Dla osób które nie zamierzają sprzedać swojego auta w najbliższym czasie tak zabieg na pewno się opłaca.

P?

Chiptuning – jakie są przyrosty mocy?

O.

Nie ma uniwersalnego wzoru określającego ile mocy i momentu obrotowego da się uzyskać z konkretnego silnika. Nawet dwa pozornie identyczne auta mogą wykazywać inną podatność na tuning. Spowodowane to może być stopniem zużycia silnika, trapiącymi go awariami, jakością montażu etc. Można jednak określić, które grupy silników są bardziej a które mniej podatne na chiptuning. Dla silników niewysilonych przyrost mocy może być większy niż dla tych gdzie oryginalnie z małej pojemności uzyskana jest duża moc. Przykładowe zestawienie przyrostów mocy zostało przedstawione w tabeli do pobrania: Tabela przyrostu mocy.pdf

P?

Co jest lepsze: chiptuning czy BOX?

O.

Bez dwóch zdań najlepszym rozwiązaniem jest indywidualne strojenie(chiptuning) samochodu, ponieważ możemy dużo dokładniej ustawić parametry takie jak ilość paliwa, kąt wtrysku, ciśnienie doładowania, limitery, jeśli jest taka potrzeba ciśnienie na listwie wtryskowej i wiele innych. BOX tuningowy - prosimy go nie mylić z pseudo BOXami dostępnymi za 200zł na portalach aukcyjnych, które tak naprawdę są zwykłym rezystorem! ECU myśli że silnik jest zimny i cały czas wtryskuje większa dawkę paliwa. Profesjonalne BOXy tuningowe, nie można nimi "regulować" wszystkich parametrów, dlatego osiągi mogą być mniejsze niż przy modyfikacji programu.

P?

Chipować czy nie chipowac samochód na gwarancji? Czy ASO wykryje tuning? Czy strącę gwarancję?

O.

Te i wiele podobnych pytań zadaje nam bardzo wielu klientów, dlatego w skrócie opowiem jak to wszystko wygląda...W zależności od marki pojazdu autoryzowane serwisy obsługi mają różny dostęp do różnych parametrów możliwych do odczytania za pomocą serwisowego urządzenia diagnostycznego. Serwis może zawieść auto do tunera, który odczyta program i sprawdzi czy był przerabiany, oraz sprawdzenie osiągów na hamowni. Serwisant może również podczas rutynowej diagnostyki połączyć sie online z producentem, przesłać odpowiednie logi, odczytane diagnoskopem i w przeciągu kilkunastu sekund otrzyma odpowiedź zwrotną i automatycznie rozpocznie się update softwaru i przywracanie ustawień fabrycznych.

P?

Co my oferujemy dla klientów z samochodami na gwarancji?

O.

Sterowniki w nowych samochodach posiadają liczniki programowań, przez co serwis jaki i wykwalifikowane firmy tunerskie są w stanie odczytać ilość modyfikacji, które zostały dokonane w sterowniku danego samochodu. Tylko nieliczne profesjonalne  firmy tunerskie pracujące na bardzo zaawansowanym i nowoczesnym sprzęcie, w tym również my, oferują  wyłączenie licznika programowań ECU. W ten sposób nie ma możliwości odczytania ilości modyfikacji, które zostały dokonane w sterowniku i wykonana usługa chiptuningu nie jest widoczna dla serwisu. Dana usługa jest dodatkowo odpłatna.

P?

Ile kosztuje chiptuning?

O.

Cena chiptuningu w głównej mierze zależy od rodzaju sterownika silnika Im samochód jest nowszy, tym bardziej zaawansowana jednostka ECU, kontrolująca pracę silnika i układu wtryskowego, co wiąże się z tym że do przeprogramowania takiego komputera musimy posługiwać się nowocześniejszymi i droższymi programatorami.

P?

Czy można chipować samochód z dużym przebiegiem?

O.

Liczy się stan techniczny a nie to czy samochód przejechał 150tyś czy 350tys km. Wielokrotnie mieliśmy sytuacje, że auto z przebiegiem 50tyś wypadało technicznie gorzej niż identyczne z przebiegiem większym o 100tys km.

P?

Jak użytkować samochód po chiptuningu?

O.

Sposób użytkowania samochodu po chiptuningu się nie zmienia. Auto nadal należy używać zgodnie z zaleceniami producenta, tak jak to było przed chiptuningiem.

P?

Ile trwa usługa?

O.

Czas wykonania usługi jest zależny od tego z jakim samochodem i rodzajem usługi mamy do czynienia. Usuwanie DPF czy chiptuning. W niektórych przypadkach wystarczy nam kilka godzin, a czasem  cała operacja może się przedłużyć do kilku dni.